Posypová sůl skladem. Kdy je nejvíce účinná?
Pokud v zimních měsících chceme mít čisté a upravené cesty, terasy i chodníky, pomůže Vám posypová sůl. Ta dokáže led a sníh spolehlivě rozpustit, ale jen do určité teploty.
Při nástupu opravdu velkých mrazů už přestává posypová sůl účinkovat a na řadu tak musí přijít tradiční kartáč, smeták nebo dokonce sněhová fréza. Jak vlastně posypová sůl funguje a do jaké teploty je vůbec účinná?
Základem běžné posypové soli je kamenná sůl, tedy chlorid sodný v různém stupni čistoty. Funguje do teploty -7 až -9 stupňů Celsia, při nižších teplotách je nutné používat chlorid vápenatý, ale ten je zase až třikrát dražší. Podle pravidel pro posyp komunikací se přímo solí v případě, že sněhová vrstva není vyšší než 3 centimetry. Pokud napadne sněhu více, musí se nejprve mechanicky odstranit, například pluhováním, a pak přijde na řadu solení.
Sůl se dávkuje podle toho, jak intenzivně sněží. Při malé intenzitě se dává 10 gramů soli na metr čtvereční, při vysoké intenzitě maximálně 20 gramů na metr čtverečný. Sůl je účinná, když je uježděná vrstva vysoká do 2 centimetrů nebo led do 2 milimetrů.
Do posypové soli se také přidává „protispékací“ prostředek, který zamezuje tvorbě hrudek. Buď se sype solí v suchém stavu, nebo přímo vodnou směsí soli. Ta sníh či led rozpouští rychleji a navíc není potřeba tolik materiálu. V domácím prostředí se využívá posypová sůl na chodníky či cestičky nebo jako ochrana proti zamrznutí do vodovodních zařízení. Led má pevnou krystalickou mřížku a molekuly soli ji pomáhají rozbít. Potom je obtížné krystalickou mřížku znovu vybudovat. Když se sůl dostane na led, potřebuje pro nastartování procesu rozpouštění trochu vody. Ta je vždy v malém množství na ledě přítomna. Pomocí soli se oslabí vzájemné vazby v pevné krystalické mřížce a pevné skupenství se změní v kapalné. Led se změní ve vodu.
Díky posypové soli se dají v zimě velmi úspěšně udržovat komunikace čisté a bez zmrazků. Jestliže je sůl pro zimní údržbu skvělý prostředek, není moc vhodná pro životní prostředí. Sůl se postupně dostává do okolní půdy a zvyšuje její zasolení. Neprospívá zejména stromům v blízkosti komunikace. Sůl se dostane do půdy v roztoku, přes kořeny se dostane až k listům. Způsobuje odumírání listů, což má vliv na další části stromu, které postupně usychají. Není proto vhodné sníh se solí nahrnovat ke stromům.
V naší prodejně nabízíme posypovou sůl několika výrobců a různě obsáhlých balení. Nejčastěji tento rozmrazovací prostředek k uvolnění sněhu, ledu a zmrazků z komunikací a ploch prodáváme v balení 5, 10, 20 a 25 kg. Nejmenší pětikilogramové balení u nás nyní zakoupíte za 65,- Kč, 10 kg je k mání za 125,- Kč a 25 kg pytel stojí 199,- Kč.
28.11.2023
Fillcoat zabrání průsakům za každého počasí!
Představujeme Vám elastický těsnící nátěr Rust-Oleum Fillcoat a Rust-Oleum Fillcoat Fibres, které zabrání okamžitému průsaku a to za každého počasí!